DDK „Węglin”, czyli Duża Dawka Kultury na Węglinie, powstał dzięki oddolnej inicjatywie mieszkańców dzielnicy Węglin Północny w Lublinie. Drzwi nowej, miejskiej instytucji otwarto w 2011 roku. Od tamtej pory Dedek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem swoją bogatą ofertą, która skoncentrowana jest wokół trzech osi: edukacja artystyczna dzieci i młodzieży, cykle prezentujące interesujące zjawiska teatralne, muzyczne, sztukę współczesną oraz działania aktywizujące kulturalnie i animujące mieszkańców. Przy tworzeniu oferty kulturalnej współpracuje ze społecznością lokalną. Realizacji wszystkich działań przyświeca idea kultury, jako zjawiska integrującego ludzi i pola indywidualnych, świadomych wyborów.